“Civinity” uzņēmumu vadītāju vidū – spēcīgas un ambiciozas sievietes

2023.03.13

 “Civinity” uzņēmumu vadītāju vidū – spēcīgas un ambiciozas sievietes

Starptautiskā sieviešu diena, kas tiek atzīmēta 8. martā, simbolizē cīņu par cilvēktiesībām, tostarp par vienlīdzīgām karjeras iespējām vīriešiem un sievietēm. Spēcīga dzimumu līdztiesība ir daļa no “Civinity” stratēģiskajiem sociālajiem mērķiem, kas paredzēti Ilgtspējas stratēģijā 2023.-2025.gadam, ko uzņēmums plāno prezentēt tuvākajā laikā. “Civinity” priecājas, ka tieši aktīva sieviešu iesaiste vadošos amatos ir ne tikai nākotnes mērķis, bet jau kādu laiku veiksmīga prakse uzņēmuma Lietuvas un ārvalstu nodaļās.

Uz panākumiem – caur pieredzi

“Civinity LT” un “Civinity Solutions” direktore Vilija Zapalskiene stāsta, ka inženierzinātnes ir tehniska joma, tāpēc pārsvarā nodaļu vadītāji šeit ir vīrieši, savukārt uzkopšanas nodaļas vada sievietes. Taču, kā stāsta pati V. Zapalskiene, kura ir uzkrājusi vairāk nekā 15 gadu vadības pieredzi, šajā sarežģītajā jomā viņa stingri stāv uz kājām:

“Ne katrs var būt vadītājs, taču to nenosaka dzimums, bet gan iegūtās prasmes, pieredze biznesā un noteiktas personības iezīmes. Rezultāti vienkārši ir jāsasniedz, un nav svarīgi, kurš to izdarīs – vīrietis vai sieviete. Turklāt, kā rakstīts pateicībā, ko es saņēmu no mūsu akcionāriem: “Cieņu nevar nopirkt, tā ir jānopelna.”

Pēc V. Zapalskienės domām, tieši cieņa ir viens no galvenajiem vadītāja panākumu elementiem, ko var nopelnīt caur pieredzi, sirsnību un atbilstošu vadības stilu.

“Jauni cilvēki man reizēm jautā, kā viņiem kolektīvā nopelnīt cieņu, un es vienmēr atbildu, ka to var panākt tikai ar savām zināšanām,” saka vadītāja. Viņa arī piebilst, ka īpaši svarīgi ir spēcīga komanda atsevišķās jomās, tai ticēt un uzticēties, un šīs komandas ceļš uz panākumiem ir caurskatāmība un skaidrs mērķu formalējums.

“Godīgi sakot, cilvēki tev tic un iet kopā ar jums līdz galam, neatkarīgi no tā, kas notiek. Jābūt par ceļvedi, kuģa kapteini – rūpēties par saviem darbiniekiem, neaizmirst painteresēties, kā katrs dzīvo, saprast un just līdzi, ja ir kāda problēma, un reizēm pamācīt un dalīties pieredzē. Laba humora izjūta arī palīdz. Visbeidzot, ir jāspēj klausīties un pieņemt atgriezenisko saiti. Lielākais kompliments man ir tas, ka mana komanda jau ilgu laiku ir nemainīga un paliek ar mani neatkarīgi no tā, vai mēs saskaramies ar vieglākiem vai grūtākiem laikiem,” saka V. Zapalskiene.

Izaicinājumi nevis biedē, bet gan motivē

Savukārt īpaši sievišķīgu komandu veido Latvijā strādājošā “Civinity Solutions” nodaļa, kuru vada Inna Gladčenko. Šīs sievietes rokās – uzņēmums, kas sniedz komerciālu un sabiedrisko ēku apkopes pakalpojumus, tostarp uzkopšanas un inženiertehnisko sistēmu uzstādīšanu, apkopi un remontu. Pēc vadītājas teiktā, šajā darbā neviena diena nav tāda pati kā vakar, vienlaikus jārisina daudzas dažādas problēmas un tas jādara īpaši ātri. Svarīgi ir arī pastāvīgi izjust un saprast, kas notiek pašā komandā, tirgū un pasaulē kopumā.

“Būt sievietei līderei šādā nozarē nozīmē, ka ir jāizvirza un jāuztur augsti standarti – jābūt stiprai, inteliģentai, neatlaidīgai, vienlaikus neaizmirstot sievietes dabisko iedzimto šarmu, lai sasniegtu savus mērķus. Miljoniem sieviešu visā pasaulē mūsdienās apgūst profesijas, kuras kādreiz tika uzskatītas par vīriešu sfēru un veiksmīgi vada komandas. Sievietes spēj parādīt, ka spēj sasniegt tikpat daudz un būt tikpat veiksmīgas kā vīrieši, saka I. Gladčenko, kurai darbā visvairāk patīk, ka nav rutīnas un uzdevumu dažādība. “Līderība man nozīmē rādīt labāko piemēru savai komandai, spēju iedvesmot citus, mācīt strādāt visefektīvāk jebkurā situācijā un nepadoties grūtos brīžos.”

Ticēt un uzticēties

Virgeda Jackaite, kas devusi ieguldījumu uzņēmuma attīstībā, ir “Civinity Engineering UK” direktore, kura vada nodaļu kopš 2020. gada, kad uzņēmums ienāca Lielbritānijas tirgū. Iepriekš V. Jackaite strādāja FinTech jomā, kur, tāpat kā būvniecības sektorā, dominēja vīrieši.

“Vīriešiem un sievietēm ir dažādas īpašības, kas ir svarīgas biznesā. Vīriešus mazāk vada emocijas un viņi var ātrāk pieņemt lēmumus, savukārt sievietes vairāk tiecas iedziļināties detaļās un veidot ciešākas attiecības ar kolēģiem. Es domāju, ka vienmēr ir nepieciešams mikss, kas mums šobrīd ir “Civinity” grupā. Mums ir lieliskas sievietes – uzņēmumu vadītājas: “Civinity Lietuva” direktore Vilija Zapalskiene, “Civinity Engineering” projektēšanas nodaļas vadītāja Oksana Petrošiene, un Latvijā vadības komandā pārsvarā ir sievietes – “Civinity Solutions” vadītāja Inna Gladčenko, “Civinity Solutions” juridiskās nodaļas vadītāja  nodaļa Inese Volodina un “Civinity Namai” dzīvojamo māju apsaimniekošanas un pārdošanas daļas vadītāja Nora Birkena.

Runājot par vadītāja amatu, manuprāt, viss ir atkarīgs no tā, kā cilvēks jūtas savā pozīcijā. Pats svarīgākais ir uzticēties sev un savai komandai, skaidri zināt, ko tu dari, bet, ja šīs uzticības nav, var būt grūtāk,” apgalvo vadītāja.

V. Jackaite arī piebilst, ka uzņēmumu grupā ir jūtams savstarpējs atbalsts. Šeit, piemēram, “Civinity Engineering” pēc uzstādīšanas darbu pabeigšanas piedāvā apkopes pakalpojumus “Civinity Solutions” komandai Lietuvā, un, ja pašiem pietrūkst strādnieku, vienmēr var vērsties pie kolēģiem, kas strādā uzņēmumā “Valandinis”. Pēc vadītājas teiktā, šī biedrošanās kļuva vēl spēcīgāka, kad visi sapulcējās jaunajā birojā Viļņā.

“Bez atbildību sadales un ticēšanas, ka komanda var paveikt uzdevumus, vadītājs ir cilvēks augstā amatā, bet ne līderis, kurš sasniegs augstus rezultātus.” Esmu pārliecināta, ka kvalitatīvas savstarpējās attiecības un komandas darbs spēj daudz vairāk nekā viens cilvēks”, saka V. Jackaite.