Dārzkopība kopā ar Civinity – sakārtota, zaļa un patīkama vide

2025.07.10

Dārzkopība kopā ar Civinity – sakārtota, zaļa un patīkama vide

Pieci jautājumi “Civinity Mājas” uzkopšanas un apzaļumošanas nodaļas vadītājai Guntai Jansonei

Pilsētvidē zaļā zona ap daudzdzīvokļu mājam bieži vien ir pirmais, ko pamana gan iedzīvotāji, gan arī garāmgājēji. Tā ir vieta atpūtai, bērnu rotaļām, pastaigām un kopumā – tā ir vide, ko redz ikviens mājas iedzīvotājs, ierodoties mājās, kā arī dodoties prom ikdienas gaitās. Tādēļ ir īpaši būtiski pievērst uzmanību zaļās zonas sakopšanai, labiekārtošanai un izdaiļošanai. Kā to pareizi kopt, kādus darbus veic Civinity profesionāļi, un ko iespējams darīt kopīgi – par to plašāk stāsta “Civinity Mājas” teritoriju apsaimniekošanas speciāliste Gunta Jansone.

Kādus pakalpojumus “Civinity Mājas” speciālisti nodrošina teritorijas labiekārtošanai un kopšanai?

G.Jansone: Civinity mērķis ir nodrošināt, lai daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji dzīvotu ne tikai tehniski drošā, bet arī vizuāli pievilcīgā vidē. Tas ietver virkni regulāru teritorijas kopšanas darbus. Dabas “aktīvajā” sezonā, kas parasti ilgst no maija līdz oktobrim, veicam regulāru zāles pļaušanu – tās biežums pielāgots laikapstākļiem un zālāja augšanas intensitātei. Jo biežāk līst, jo ātrāk ataug zāliens, un līdz ar to ir nepieciešams to biežāk pļaut. Šis pavasaris tam ir uzskatāms piemērs – līst bieži, temepratūra ir labvēlīga zāles un arī nezāļu augšanai. Līdz ar to nopļaut zāli, kad nelīst, un tajā pašā laikā nodrošināt, lai tā neizaug pārāk garam – tas ir īsts izaicinājums! Šajā pavasarī pļaujam ik pa divām nedēļām, ja vien ļauj laika apstākļi, kas, kā redzam – tik tiešām ir pat ļoti mainīgi un grūti paredzami. Laikampstākļi mainās ne tikai pa dienām, bet pat pa stundām – vienbrīd spīd saule, bet pēc stundas jau gāž lietus “kā pa Jāņiem”. Turpretī gadījumā, ja laikapstākļi ir ilgstoši sausi, valda karstums un saule, tad zāliens tik ātri neataug. Secīgi pļaušanas darbus veicam retāk. Viss ir atkarīgs no tā, kāda vasara mūs sagaida! Parasti gan pļaujam zāli aptuveni reizi līdz divas mēnesī, bet, ja laiks ir lietains un zāle aug straujāk, pļaušana notiek biežāk. Taču te ir būtiski ņemt vērā, ka katrai mājai pļaušanas biežums teritorijā var atšķirties – viss ir atkarīgs no tā, kas ir iekļauts mājas apsaimniekošanas līgumā. Ir mājas, kur iedzīvotāji ir noteikuši stingru pļaušanas reižu skaitu, neatkarīgi no laikapstākļiem.

Tāpat, vasaras sezonai sākoties, Civinity speciālisti veic krūmu formēšanu un apgriešanu, lai tie saglabātu savu formu un būtu vizuāli pievilcīgi. Koku vainagu kopšana ir vēl viens būtisks uzdevums – mēs “noņemam” sausos un bīstamos zarus, rūpējamies, lai koki neapdraud cilvēkus vai infrastruktūru. Vienlaikus, vainagojot kokus, ir ļoti būtiski ņemt vērā arī to, ko nosaka noteikumi par aizliegumiem ligzdošanas periodā, kad tas nav atļauts, līdz ar to šos darbus plānojam iespējami savlaicīgi, lai iekļautos gan termiņos, gan arī ievērotu normatīvajos aktos noteikto.

Savukārt rudenī pievēršamies lapu savākšanai, bet ziemā – sniega tīrīšanai un ietvju kaisīšanai ar pretslīdes materiāliem, kas arī tiek plānota kā daļa no sezonālajiem darbiem.

Ziedi kā estētiskas vides elements – vai iedzīvotāji var pieprasīt arī to stādīšanu un kopšanu?

G.Jansone: Ziedi ir kā krāšņs akcents – kā odziņa, jebkurai mājai un tās teritorijai. Un tie patiešām būtiski uzlabo mājas vizuālo tēlu! Civinity piedāvā arī šāda veida papildu pakalpojumus – ziedu dobju izveidi, sezonālo ziedu stādīšanu, augu kopšanu, laistīšanu, mēslošanu. Taču jāuzsver – šie pakalpojumi nav iekļauti standarta mājas uzturēšanas tarifā, un to veikšanai nepieciešams kopīpašnieku lēmums. Taču jāsaka, ka mājas, kuras šādus pakalpojumus ir izvēlējušās – esam saņēmuši ļoti daudz pozitīvas atsauksmes, ka pēc drūmā ziemas perioda māja, pat varētu teikt, ka atdzimst krāsās, tiklīdz mūsu speciālisti veic teritorijas apstādīšanas darbus, iestādos virkni krāsainus ziedus. Iedzīvotāji pauž sajūsmu par to, cik daudz ēkas videi spēj dot kaut nedaudz iestādītu ziedu.

Parasti par šādiem dārnieka pakalpojumiem pieņem lēmumu mājas dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē vai aptaujā. Ir mājas, kur šādu lēmumu atbilstoši pilnvarojumam pieņem mājas “vecākie” jeb pilnvarotie pārstāvji, arī biedrības. Pēc lēmuma saņemšanas un darbu, kā arī izmaksu saskaņošnas, mēs izstrādājam darbu plānu un to īstenošanas grafiku. Mūsu pieredze rāda, ka vietās, kur iedzīvotāji pieņem šādu lēmumu, teritorija kļūst daudz pievilcīgāka un tiek stiprināta kopības sajūta.

Kādus ziedus vai krūmus Jūs ieteiktu stādīt piemājas teritorijā?

G.Jansone: Mēs vienmēr iesakām izvēlēties praktiskus, klimatam piemērotus augus, kas ir izturīgi un neprasa pārlieku rūpīgu kopšanu. Starp viengadīgajiem ziediem, kas piemēroti dobēm vai podiem, labi kalpo:

  • Petūnijas – košas, zied ilgi un labi “iztur” tiešu sauli;
  • Samtenes – izturīgas, ar patīkamu aromātu un aizsargā citu augu saknes;
  • Begonijas – piemērotas arī ēnainām vietām.

No krūmiem varu ieteikt:

  • Spirejas – viegli kopjamas, dažādas šķirnes ar ziedēšanas sezonas variācijām;
  • Hortenzijas – krāšņas, zied vasaras otrajā pusē;
  • Tūjas – piemērotas kā dzīvžogs vai vizuāli norobežojošai zonai.

Svarīgi ir izvērtēt arī augu novietojumu – vai ir pietiekami daudz saules, vai tuvumā nav pazemes komunikāciju, kā arī cik viegli augu būs kopt ilgtermiņā.

Vai ir lietas, no kurām noteikti vajadzētu izvairīties, rūpējoties par zaļo zonu?

G.Jansone: Jā, un to mēs redzam praksē. Pirmkārt, nevajadzētu stādīt kokus vai lielus krūmus tieši pie ēkas pamatiem vai virs komunikācijām – saknes var radīt bojājumus, bet koki – apdraudējumu stipra vēja laikā. Otrkārt, bieži redzam, ka iedzīvotāji izvēlas eksotiskus vai pārlieku kaprīzus augus, kas prasa īpašu kopšanu, ko ne vienmēr iespējams nodrošināt. Piemēram, lavanda vai rozes – tās ir skaistas, taču aukstākās ziemās var izsalt, ja netiek pienācīgi apsegtas. Treškārt – nepareiza sezonalitāte. Dažreiz iedzīvotāji vēlas stādīt vasaras vidū, kad augu stādīšana jau nav ieteicama. Ideālā gadījumā stādīšanu plāno pavasarī vai rudenī, kad augiem ir vislabākās iesakņošanās iespējas. Un, visbeidzot – nekoordinēta stādīšana. Lai cik skaista būtu iniciatīva, iedzīvotājiem nevajadzētu patstāvīgi rakt un stādīt, neinformējot pārvaldnieku. Mēs palīdzēsim izvērtēt iespējas, saskaņot ar kopējo teritorijas plānu un izvairīties no problēmām nākotnē.

Ko ieteiktu tiem iedzīvotājiem, kuri vēlas uzlabot mājas apkārtni un veidot skaistāku vidi?

G.Jansone: Vislabākais, ko var darīt – apvienot spēkus ar pārvaldnieku un, iespējams, arī ar tuvējo māju kaimiņiem (ja nepieciešams, ja ir kopīga pagalma teritorija). Skaistas zaļās vides veidošana nav viena cilvēka lēmums un roku darbs, bet gan kopīgs darbs – mājas dzīvokļu īpašnieku lēmums un mājas apsaimniekotāja veiksmīgs izpildījums. Gan nodrošinot teritorijas uzkopšanu, gan arī labiekārtošanu tā, kā to vēlas redzē mājas iedzīvotāji. Tādēļ aicinu dzīvokļu īpašniekus aktīvi piedalīties kopsapulcēs, izteikt savas vēlmes, un mēs palīdzēsim tās īstenot. Ne vienmēr vajag lielus ieguldījumus – dažreiz pietiek ar vienkāršu, rūpīgi koptu puķu dobi vai atjaunotu soliņu! Un kas gan var būt labāks par to, ka, izejot no mājas, sagaida sakopta, ziedoša un patīkama vide?

Zaļa un skaista apkārtne nav tikai pārvaldnieka atbildība. Tā ir kopīga izvēle, kurā Civinity ir uzticams un profesionāls partneris. Ja arī Jūsu mājā ir vēlme, lai mājas pagalms un apkārtējā vide uzzied – tiešā un pārnestā nozīmē – nekautrējies to ierosināt! Civinity palīdzes rast vispiemērotākos risinājumus katrai mājai!