Viens no galvenajiem iemesliem žurku invāzijām daudzdzīvokļu namos ir ēdiens pagrabu telpās

2023.10.23

Viens no galvenajiem iemesliem žurku invāzijām daudzdzīvokļu namos ir ēdiens pagrabu telpās

Rudenī namu apsaimniekotājus iedzīvotāji arvien biežāk lūdz risināt ļoti nepatīkamo problēmu, kas saistīta ar žurku invāzijas apkarošanu. Iestājoties vēsākam laikam, grauzēji un citi kaitēkļi sāk meklēt siltus un drošus nostūrus un bieži vien patvērumu rod dzīvojamās ēkās, īpaši daudzdzīvokļu namos. Grauzēji ir ne tikai neērti cilvēkiem, bet arī bīstami veselībai, jo izplatās dažādas slimības.

Bīstamu slimību izplatīšanās

Žurkas un peles aukstajā sezonā ir nevēlami viesi cilvēku mājās, kas ir infekcijas slimību pārnēsātāji un izplatītāji. Tās ir bīstamas tādu slimību dēļ kā leptospiroze un salmoneloze, kā arī ērču encefalīts un Laimas slimība, ar kurām cilvēks var inficēties, nonākot saskarē ar grauzēju urīnu, ekskrementiem un siekalām, vai ja grauzējs iekož vai saskrāpē. Šie dzīvnieki, kas meklē pārtiku, var arī piesārņot cilvēku pārtikas krājumus. Šīs slimības var izraisīt nopietnas veselības problēmas, sākot no drudža un elpošanas traucējumiem līdz pat nopietnākām, pat dzīvībai bīstamām slimībām.

Mājokļos iekļuvušās peles un žurkas bieži apgrauž arī vadus, izolāciju un koka konstrukcijas, kas var sabojāt ēkas elektroapgādi vai pat izraisīt ugunsgrēkus.

Iekļūšana caur necaurlaidīgām ventilācijas atverēm

Grauzēji parasti iekļūst ēkās caur atkritumu izvadiem, pagrabiem, maģistrālajām cauruļvadu trasēm un nereti ielaužas arī pirmā stāva dzīvokļos.

Kvalitatīvs ēku hermētiskums ir ļoti svarīgs. Aicinām iedzīvotājus īpaši rūpēties par ēkas koplietošanas telpām: hermetizēt ventilācijas atveres un turēt atvērtus pagraba logus un durvis, neizmantot atkritumu teknes, pagrabā neuzglabāt pārtikas atkritumus, izvairīties tur glabāt pārtiku, un, ja nav citas iespējas, to cieši aizvērt. Par iespējamu žurku invāziju ēkā liecina bojāti cauruļu aizsargi, fekāliju klātbūtne un sveši trokšņi dzīvokļos.

Ja ēkas iemītnieki pamana, ka ēkā dzīvo grauzēji, var izmantot speciālus kaitēkļu apkarošanas un atbaidīšanas līdzekļus. Tomēr dažos gadījumos ar šiem pasākumiem nepietiek, un ir jāsazinās ar profesionāliem deratizācijas dienestiem. Par žurku kontroli koplietošanas telpās ir atbildīgs ēkas pārvaldnieks.

Ja pamanāt grauzējus savā ēkā, iesakām nekavēties un nekavējoties ziņot par to ēkas pārvaldniekam – jo ātrāk mēs uzzināsim par problēmu, jo ātrāk un efektīvāk varēsim palīdzēt. Ēkas pārvaldnieks savukārt piesaka grauzēju iznīcināšanas pakalpojumu, kā arī palīdz atrisināt ēkas noplūdes un organizē pagraba tīrīšanu un uzkopšanu.