Baloži sākuši apdzīvot ēkas balkonus un palodzes?

2024.07.02

Baloži sākuši apdzīvot ēkas balkonus un palodzes?

“Civinity Mājas” skaidro, kā tikt galā ar nevēlamo putnu klātbūtni

Gada siltajos mēnešos, it sevišķi vasaras periodā, daudzi pilsētas iedzīvotāji savas mājas teritorijā saskaras ar nevēlamu baložu klātbūtni. Šie pilsētvidei raksturīgie putni bieži vien izvēlas dzīvokļu balkonus kā vietu, kur atrast barību un drošu vietu ligzdas veidošanai, kad laiks paliek arvien siltāks. Daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmums “Civinity Mājas” skaidro, kā novērst baložu klātbūtni un apmešanos uz balkoniem.

Baloži var radīt neērtības un izplatīt slimības

Baloži, kas dzīvo uz balkoniem, īpaši agrā rīta stundā, rada ūjināšanas un citas skaņas, kas var traucēt dzīvokļu iedzīvotājiem. Taču troksnis nebūt nav galvenā problēma. Baloži, kuri izvēlējušies iemitināties uz balkona, piesārņo vidi un, to izkārnījumiem izžūstot, gaisā nonāk arī smalkas daļiņas – ja izkārnījumos ir baktērijas, tās cilvēks var ieelpot.

Tādējādi baloži ar izkārnījumiem spēj izplatīt dažādas infekcijas slimības, ar kurām var inficēties arī cilvēki. Piemēram, viena no visbiežāk sastopamajām baložu izplatītajām slimībām ir ornitoze, kas cilvēkiem izraisa pneimoniju. Baloži var izplatīt arī blusas, ērces un citus parazītus.

Drošas vietas atrašana ligzdu veidošanai

Baloži sāk vairoties pavasarī un tas turpinās līdz pat vasaras beigām. Šajā periodā pilsētās dzīvojošie putni meklē klusākas vietas, kur veidot ligzdas, lai pārliecinātos, ka olas ir drošībā un izšķīlušies baložu mazuļi izdzīvo. Šim nolūkam lieliski piemēroti ir daudzdzīvokļu māju balkoni, it īpaši tie, kurus cilvēki neizmanto, ikdienā neapmeklē un līdz ar to arī netraucē baložu mieru.

Gadījumā, ja baloži sāk parādīties uz dzīvokļa balkona, visticamāk, viņi meklē vietu, kur savīt savu ligzdu. Šādā situācijā vēlams pārliecināties, vai balkons nav pārblīvēts ar priekšmetiem vai mēbelēm, kur baloži varētu justies droši.

“Jebkādas vietas uz balkona, kur baloži varētu brīvi uzsēsties un ligzdot, piemēram, plaukti, būtu jāpārkārto un jāpielāgo tā, lai putniem tiem nebūtu pieejami,” norāda “Civinity Mājas” pārstāvis.

Pilsētā nav aizliegts barot baložus, taču tas nav vēlams

Ir gadījumi, kad cilvēki, iespējams, neapzināti piesaista un pieradina daudzdzīvokļu namiem baložus, tos barojot, arī izveidojot putnu barotavas.

Ne visiem ir zināms, ka baložu barošana pilsētā nav vēlama, jo putnu barošana arvien vairāk tos piesaista un pieradina, tādējāti putni izvēlas atgriezties atkal un atkal vietā, kur tie tiek baroti, turklāt to skaits arī var pieaugt. Piemēram, Latvijas kaimiņvalstī Lietuvā vairums pašvaldību pilsētās jau tā lielās baložu populācijas dēļ ir ierobežojušas savvaļas putnu barošanu un ar normatīvo regulējumu pat aizliegušas baložu barošanu vai turēšanu uz balkoniem.

Tāpat norādāms, ka gadījumos – pat ja baložus atsevišķi nebaro – ja uz balkona ir kāds ēdiens vai barība, kas putnus varētu pievilināt, tie var izvēlēties balkonu par savu apmešanās un barošanās vietu. Tāpēc ieteicams uz balkoniem neturēt pārtiku, kā arī atkritumus, jo tas var pievilināt baložus un citus putnus.

Baložu apjoma pieaugumu var novērot arī tad, kad tie atrod barību daudzdzīvokļu mājas tuvumā. Piemēram, ja mājas tuvumā atrodas atkritumu urnas vai konteineri, veikali, tirgus vai parks. Šādos gadījumos daudzdzīvokļu nams baložiem var kļūt par iecienītu vietu, kur uzturēties un ligzdot.

Kā atbaidīt baložus no sava balkona?

Ir dažādi veidi, kā parūpēties par to, lai dzīvokļa balkons nebūtu pievilcīgs baložiem, izmantojot dažādus putnu atbaidīšanas paņēmienus.

Piemēram, viens no tiem ir mājdzīvnieki – kaķi un suņi. Baloži jūt apdraudējumu no citiem dzīvniekiem – ja uz balkona tiks izlaists suns vai kaķis – tas baložus viennozīmīgi var atbaidīt. Baloži labi atpazīst citus dzīvniekus un apzinās, ka tie var tiem radīt draudus.

Tāpat, iespējams, var palīdzēt dzīvnieku figūriņas, piemēram, vārnas izvietošana uz balkona. Tomēr norādāms, ka vairumā gadījumu šis risinājums ir īslaicīgs, jo baloži spēj saprast, ka “ienaidnieks” nekustas un nerada nekādus draudus, un līdz ar to baloži var atgriezties. Arī dažādi atstarojoši materiāli, piemēram, spīdīga lente vai CD disks, kas kustas vējā, var arī atbaidīt putnus.

Tāpat iespējams izmantot arī ultraskaņas aparātus, kas rada putniem nepatīkamu, bet vienlaikus cilvēka ausij nedzirdamu skaņu. Baloži nelidos uz balkona, ja viņi dzirdēs šo skaņu un nevēlēsies palikt uz balkona, pat ja tie uz tā nolaidīsies.

Raksts tapis sadarbībā ar “Civinity Namai”