Kā pareizi sagatavot mājokli rudenim?

2023.08.28

Kā pareizi sagatavot mājokli rudenim?

Nu jau vēsāki vakari ir vasaras beigu vēstnesis. Gaidāmajam aukstajam un lietainajam laikam ir jāgatavojas visdažādākajos veidos, bet viens no svarīgākajiem aspektiem, lai rudeni sagaidītu komfortabli un droši, ir sagatavot tam savu mājokli.

Virgeda Jackaitė, viena no lielākajiem ēku uzturēšanas un inženiertehnisko risinājumu uzņēmumiem Baltijā Civinity group izpilddirektore, stāsta, ka, iestājoties aukstākam laikam, katru gadu pieaug klientu pieprasījumu skaits, taču pareiza sagatavošanās var palīdzēt izvairīties no nepatikšanām.

“Aukstās sezonas sākums ir atbildīgs sagatavošanās laiks visiem mājokļu pārvaldniekiem vai biedrībām, kopienām. Mēs pārbaudām daudzdzīvokļu ēku cauruļvadu, apkures sistēmu, jumtu, durvju, logu un citu vietu, kas varētu caurlaist aukstumu vai mitrumu, stāvokli.

Mēs pārbaudām koplietošanas telpas, piemēram, kāpņu telpas, pagrabus un balkonus, bet rudens sezonas sākumā tas pats būtu jādara arī privātajās mājās: pārliecinieties, ka jūsu dzīvokļa logi un durvis ir hermētiskas, radiatori ir atbrīvoti no netīrumiem un jūsu mājoklī netraucēti darbojas gaisa kondicionieri vai apkures katli,” iesaka Civinity grupas vadītājs.

Viņasprāt, tas viss palīdzēs saglabāt siltumu, netērējot to nelietderīgi. Mājoklī būs siltāks, un rēķini un videi nodarītais kaitējums būs mazāks.

Svarīgi ir arī negaidīt ziemas un rudens salnas un tikt galā ar noplūdēm, saka Jackaite.

“Ja jūs zināt, ka, sākoties spēcīgām lietavām, vienā vai otrā vietā var plūst ūdens, nav jāgaida līdz vēlam rudenim, lai par to ziņotu. Lielāko daļu jumta remontdarbu nevar veikt aukstā un mitrā laikā, tāpēc, ja tos veiksiet vasarā, jums vairs nebūs jāpiedzīvo šie nepatīkamie apstākļi,” saka eksperts.

Runājot par jumtiem un noplūdēm, būtiska ir arī regulāra notekcauruļu pārbaude un tīrīšana.

“Mūsu eksperti tos novērtē regulāru pārbaužu laikā, un to tīrīšana bieži palīdz novērst iespējamās noplūdes vai ātri tās atrisināt. Rudenī, kad krīt koku lapas, palielinās aizsprostojumu iespējamība, tāpēc notekcauruļu stāvokļa pārbaude sezonas sākumā ir būtiska.

Ja par māju rūpējas nevis pārvaldnieks, bet gan paši iedzīvotāji kopīpašumā, tuvojoties aukstajai sezonai, ir svarīgi par to atcerēties,” saka Jackaitė.

“Viņa arī atgādina, ka svarīgi ir padomāt par koku zariem virs jumtiem: lapas krīt tieši uz jumta, un, tur sapūstot, tās var bojāt konstrukcijas vai pat piesaistīt parazītus. Tāpēc, gatavojoties rudenim, ir jānodrošina vai nu regulāra tīrīšana, vai arī jāapgriež zari.

Viens no visefektīvākajiem veidiem, kā radīt patīkamu vidi, ir rūpīgi iztīrīt un sakopt savu mājokli. Atbrīvojoties no nevajadzīgiem priekšmetiem vai sakārtojot tos, jūsu mājās būs vairāk vietas, kas ir ļoti svarīgi jūsu labsajūtai. Tīri logi un sienas nodrošinās vairāk dabiskās gaismas mājās,” iesaka V. Jackaitė.