Katrs dzīvoklis ir aprīkots ar dabīgo gaisa ventilāciju, lai jūs varētu elpot svaigu gaisu. Tomēr, ja ventilācijas sistēma netiek tīrīta, mēs savās mājās elpojam piesārņotu gaisu, kas var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Rakstā skaidrosim, kāpēc ir svarīgi uzturēt ventilācijas kanālus tīrus un kā to darīt.
Lai elpotu svaigu gaisu savā mājoklī, tas tiek vēdināts, izmantojot daudzdzīvokļu ēkas izplūdes ventilācijas sistēmu. Par ventilācijas kanāliem ir regulāri jārūpējas, jo laika gaitā izplūdes gaisā sāk uzkrāties putekļi, kaitīgi mikroorganismi un baktērijas. Mitruma un tvaika, kas nāk no vannas istabas, dēļ cauruļvados sāk parādīties sēnītes un pelējums.
Tas viss pasliktina gaisa kvalitāti dzīvokļos un var izraisīt tur dzīvojošo cilvēku slimības, alerģijas un citas saslimšanas. Caur cauruļvadiem tiek pārnēsāti arī dažādi infekciju ierosinātāji, piemēram, tuberkulozes un legionellas baktērijas, kas izplatās pa gaisu. Arī pelējums vai sēnītes, kas izplatās gaisā, var izraisīt saslimšanas.
Papildus putekļiem un mikroorganismiem ventilācijas kanālos bieži vien ir atrodami arī dažādi atkritumi.
Ventilācijas kanālus izmanto zirnekļi, nereti tajos putni būvē ligzdas, bet kanālus aizpilda zari, lapas un putnu mēsli. Aizsprostota ventilācijas sistēma kļūst mazāk efektīva, samazinot dabisko vilci, tādējādi ietekmējot dzīvokļa mikroklimatu, liekot cilvēkiem ieelpot neizvadīto oglekļa dioksīdu (Co2) un daudzos gadījumos izraisot logu pelējumu.
Lietojot tvaika nosūcēju virtuvē, mēs nedomājam par to, kur pazūd savāktais gaiss un tajā esošās tauku daļiņas. Tauki, kas izdalās no virtuves tvaika nosūcējiem, nonāk ventilācijas kanālos un galu galā tos aizsērē. Regulāri neveicot cauruļvadu tīrīšanu, tauki nepazūd, bet pieaug, tāpēc cauruļvadi kļūst arvien šaurāki un šaurāki, apgrūtinot gaisa iekļūšanu tajos.
Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ dzīvokļos nedarbojas ventilācijas sistēma: pasliktinās gaisa ventilācija, un tajos sāk ienākt smakas no citiem dzīvokļiem. Tomēr aizsērējuši ventilācijas kanāli nav tikai komforta problēma – ja dzīvoklī izceļas ugunsgrēks un tas izplatās uz, ar taukiem aizpildītu ventilācijas kanālu, uguns var izplatīties pa visu daudzdzīvokļu bloku, un ventilācijas kanālu dzēšana ir ārkārtīgi sarežģīta.
Ne tikai daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ir ieteicams regulāri tīrīt ventilācijas kanālus. To tīrīšana un dezinfekcija ir obligāta saskaņā ar Būvniecības noteikumiem. Saskaņā ar šiem noteikumiem daudzdzīvokļu ēkas ventilācijas cauruļvadi jātīra vismaz reizi trijos gados.
Ventilācijas kanālu stāvoklis ir jānovērtē daudzdzīvokļu mājas pārvaldniekam periodiskās vai regulārās tehniskās apkopes pārbaudes laikā. Viņš var arī organizēt papildu tīrīšanas darbus, ja mājas iedzīvotāji uzskata, ka ir samazinājusies gaisa ventilācijas vilkme.
Lielākā daļa iedzīvotāju nepārbauda savu dzīvokļu ventilācijas režģu stāvokli, kas bieži vien ir aizauguši ar zirnekļiem un uzkrāj putekļus. Ja jūtat, ka jūsu dzīvokļa ventilācija ir pasliktinājusies, vispirms pārbaudiet to.
Ventilācijas kanālu tīrīšanā noņem no iekšējām virsmām uzkrātos piesārņojumus, izvelk netīrumus un dezinficē iztīrītos kanālus. Darbus veic no jumta caur ventilācijas kanālu skursteņiem.