Svētku gaidās jāpadomā par mājokļa ugunsdrošību

2020.12.21

Svētku gaidās jāpadomā par mājokļa ugunsdrošību

Gatavojoties Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanai, starptautiskais komerciālo un publisko objektu apsaimniekošanas uzņēmums “Civinity” aicina iedzīvotājus padomāt ne tikai par telpu izgreznošanu un dāvanām, bet arī par mājokļa ugunsdrošību.

Dūmu detektori

Lai detektori mums turpinātu kvalitatīvi kalpot, vismaz reizi gadā jāpārbauda, vai dūmu detektors strādā. To var izdarīt pavisam vienkārši – uz dūmu detektora jānospiež testam paredzētā poga, pēc kura jāatskan skaļam signālam. Ja tas nenotiek, pārliecinieties vai no dūmu detektora ir izņemtas plastmasas aizsardzības birkas, vai detektors ir ieslēgts un vai baterija nav beigusies. Jāatgādina, ka dzīvoklī jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, to novietojot pie griestiem telpās, kurās pārsvarā guļ vai ikdienā atrodas iemītnieki.

Svētku svecītes lietojam drošā veidā

Lai izvairītos no svecīšu radīta aizdegšanās riska, patiesībā ir jāievēro pāris vienkārši soļi, kas ievērojami vairos drošus apstākļus to lietošanā. Lai gan instrukcijas daudzi izmet neizlasot, būtiski ir pievērst tai uzmanību, vismaz noskaidrojot svecīšu degšanas ilgumu. Svecīti ir stabili jānovieto uz nedegošas virsmas, piemēram, metāla svečturītī. Tās nevajadzētu novietot citu siltuma avotu tuvumā – uz televizoriem, pie radiatorim u.tml. Novietojot svecīti tai paredzētajā vietā, pārliecinieties, ka virs un tās tuvā apkārtnē nav aizkari, mēbeles u.c. viegli uzliesmojošas lietas. Bieža kļūda ir svecīšu atstāšana bez uzraudzības, tāpēc to ir jānodzēš pilnībā pirms pamet telpu.

Padomā divreiz vai tiešām svecīte eglītē ir tā vērta

Internetā atrodams ne viens vien video, kurā sausa eglīte pāris sekunžu laikā pārvēršas par Jāņu nakts cienīgu ugunskuru. Sausie egļu zari ir pielīdzināmi salmiem – aizdegsies nemanot. Līdz ar to “Civinity” aicina svecīšu vietā izvēlēties drošākus elektrisko spuldzīšu risinājumus un svecītes iedegt, piemēram, stabilā svečturī uz galda. Ja nu tomēr no svecītēm eglītē atteikties neesat gatavi, tad pārliecinieties, lai Ziemassvētku eglīte ir stingri nostiprināta un nešūpojas. Novietojiet eglīti drošā vietā, kur blakus nav citi degoši priekšmeti, piemēram, aizkari un mēbeles. Pārliecinieties arī vai eglīti nevar apgāzt bērni vai mājdzīvnieki. Virs svecītes liesmiņas nevajadzētu karāties citiem dekorējumiem. Tiklīdz liesmiņas ir iedegtas, eglītei ir jāpaliek redzeslokā visu laiku. Un, protams, labi paturēt prātā – svecītes dedzinām no augšas uz apakšu, lai neaizdegas paša skaistais svētku tērps.

Elektroierīces arī var izraisīt ugunsgrēku – tās jāpārbauda

Eletriskās gaismas virtenes, it īpaši, ja tās saglabātas no iepriekšējā gada, jāpārbauda, vai tajās nav bojājumi. Bojājumi, kas var rasties ir uzplēsti eletrības vadi, saplēstas lampiņas vai pat apsvilušas kontaktdakšas. Vēl ir jāpārliecinās kādiem apstākļiem lampiņas paredzētas – lietošanai iekšā vai ārā. Iekštelpām paredzētās lampiņas nedrīkst izmantot ārā, jo spuldzītes var neizturēt temperatūras svārstības un mitrumu.

Ugunsdzēsības aparāts ir lieliska dāvana svētkos

Ja vēlaties izrādīt rūpes par līdzcilvēkiem, uzdāviniet ugunsdzēsības aparātu, lai tas sargā no uguns nelamimēm. Būtiski, lai katra mājās atrodās darba kārtībā esošs ugunsdzēsības aparāts. Un ne mazāk svarīgi ir mācēt ar to aprīkoties. Tam ikdienā jāatrodas visiem zināmā un ērti pieejamā vietā. Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, pārliecinieteis, ka uz aparāta korpusa ir tā individuālais numurs un CE standarta marķējums. Ugunsdzēsības aparāta dzēstspējai jābūt vismaz 21A 113B, lai varētu nodzēst cietus, orgnaiskas izcelsmes materiālus vai šķidrumus un kūstošus priekšmetus. Aparātu jāpārbauda pie sertificētiem speciālistiem reizi piecos gados vai kad beidzies termiņš.